طرح ریزی واحدهای صنعتی

طرح ریزی واحدهای صنعتی

طرحریزی واحد های صنعتی از زمان راه یابی آن به دانشگاه ها تاکنون با نام پروفسور جیمز مک گرگور اپل استاد نامدار انستیتو فنی جورجیا همراه بوده است. کتاب اپل ابتدا در سال ۱۹۵۰ منتشر شد و در سالهای ۱۹۶۳ و ۱۹۷۸ بازنویسی شده است.

جامعه جهانی مهندسین صنایع به پاس زحمات اپل در راستای گذار طرحریزی واحد های صنعتی از صنعت به دانشگاه، و از هنر صرف به سمت علم، به نام ایشان و استاد دیگری در طرحریزی واحد هایصنعتی به محققین و اساتید Apple/Read Award جایزه ای را تحت عنوان برجسته صنایع اعطا. می نماید

تعاریف

  • طرحریزی واحد های صنعتی ، تعیین چیدمان تجهیزات و انتخاب سیستم حمل و نقل می باشد که در آن چیدمان عبارتست از“ انتخاب مؤثرترین ترتیب چیدن و هماهنگی تجهیزات یک واحد تولیدی به طوریکه حداکثر کارایی از تلفیق منابع

( ماشین آلات، مواد، نیروی انسانی) لازم برای عملیات تولیدی ممکن شود“ و سیستم حمل و نقل عبارتست از ” تعیین سیستمی که با حداقل هزینه، جریان کالا (افراد یا اطلاعات) را طوری برقرار نماید که مطلوبیت مکانی لازم برای انجام عملیات تولیدی بر اساس نحوه تجهیزات میسر گردد.

  • بعبارتی طرحریزی واحد های صنعتی ، ترتیب قرار گرفتن سالن ها ، بخش ها ، ایستگاه هایکاری ، ماشین آلات و تجهیزات ، مواد ، نیروی انسانی به نحوی است که حداکثر راندمان در تولید محصول بدست آید.

اهمیت طرحریزی 

  • اقتصادی بودن تولیدبرای حفظ کارایی سیستم باید جریان مواد مناسب باشد.
  • کاراییبرای حفظ کارایی  به یک سیستم مرتب  ومنظم نیاز داریم.
  • حجم بالای سرمایه گذاریایجاد واحد های صنعتی ، درصد بالایی از تولید ناخالص ملی را در بر می گیرد لذا باید کاری کرد که سرمایه به هدر نرود.
  • بهبود و گسترشواحد های صنعتی  برای توسعه و بهبود  سطح فعالیتها توسعه می یابند. معمولاً ۲۵% سطح زیر بنای هر واحد تولیدی در حال گسترش می باشد .
  • هزینه بالای حمل و نقل : حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد هزینه های تولیدی، هزینه حمل و نقل است.
  • ضرورت صرفه جویی در منابع مواد اولیهبه دلیل محدود بودن. ۵

شرکت مهرفام سپاهان

(سهامی خاص)

آدرس:

اصفهان، مشتاق دوم، خیابان بازارچه، بعد ازمخابرات، نبش کوچه شادی ها و نگارستان

اطلاعات تماس :

تلفن: ۳۲۶۱۷۱۰۶

فاکس: ۳۲۶۱۷۱۰۷

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت مهرفام سپاهان می باشد.