دستگاه تست HIGH POT

دستگاه تست HIGH POT

دستگاه تست HIGH POT | تست hipot که مخفف (high potential) پتاسیل بالاست و با نام تست استقامت دی الکتریک نیز شناخته می شود برای اطمینان حاصل کردن از اینکه جریانی بین دو نقطه وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به توضیح بالا می توان گفت این نوع تست برعکس تست پیوستگی در تجهیزات اندازه گیری است.

حال این سوال مطرح می شود چرا تست hipot را انجام می دهیم؟

این تست برای تعیین کیفیت عایق های الکتریکی برای عبور معمول ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد. پس به طور کلی این تست به منظور تشخیص قدرت عایقی بین قسمت های حامل جریان و غیر حامل جریان بکار می رود و همچنین برای بررسی شرایط عایق در اثر فشاری که به صورت تصادفی و ناخواسته به تابلو ها، دستگاه یا تجهیزات وارد می شود  مورد استفاده قرار می گیرد.  این تست با اعمال یك ولتاژ بالا به هادی ها و متعلقات آنها انجام می گیرد و میزان جریان نشتی بین عایق اندازه گیری می شود. یعنی با اعمال یک ولتاژ بالاتر از ولتاژ نامی هادی ها به مدار اصلی و هادی ها و متعلقات آنها انجام می گیرد و اگر با این وجود شكست كه باعث جریان نشتی بزرگی می باشد اتفاق نیفتد و بتواند آن را تحمل کند در این صورت هادی مورد تست در شرایط كار نرمال بدون هیچ مشكلی راه اندازی می گردد. این تست هم چنین بر روی کابل های با ولتاژ بالا و باسبار ها انجام می گیرد. ضمنا اين روش برای تعیین اشتباهاتی که توسط نفرات در خط توليد، مشکلات طراحی و نيز هم چنين فضای نامناسب بين قطعات صورت می گیرد مناسب است و هم چنین عایق کم، سوراخ بودن کابل، پیچش ناکافی سیم (هادی کابل)، له شدگی کابل و… را نیز تشخیص دهد.

می توان گفت تست HiPot و یا تست فشارقوی، در واقع یك روش اندازه‌گیری نیست بلكه پروسه‌ای است كه طی آن مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا مشخص می شود. و در کارخانجات پس از تست هایی مانند : عیب یابی، رطوبت و… انجام می شود برای تعیین اینکه هیچ گونه خرابی وجود نداشته باشد.

این تست برای پیداکردن: عایق های ضربه دیده یا خوردشده، رشته های سیم کشی شده، آلاینده های رسانا یا خوردگی اطراف هادی ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

این تست تلاش می کند به این سوال پاسخ دهد: مقاومت عایق مورد تست مناسب است ؟؟؟ این تست ولتاژ بالایی رو اعمال می کند و جریان را اندازه می گیرد و مقاومت عایق را بوسیله قانون اهم اندازه می گیرد. و عملکرد کابل ها را نشان می دهد. این عمل بر روی هر کابل آزمایش می شود و معمولا در محدوده مقاومت ۱۰۰ تا ۵۰۰ مگااهم صورت می پذیرد. هم چنین نسبت به آلودگی محیط تست بسیار حساس می باشد.

تستر مقاومت دی الکتریک معمولا یه طرف منبع تغذیه رو به زمین و طرف دیگر آن را به هادی تحت تست متصل می کند. بیشتر تستر های hipot جدید به کاربر اجازه می دهند محدوده جریان را تنظیم کنند.

همانطور که قبلا هم گفته شده این تست با اعمال ولتاژ بالا انجام می شود. حال با توجه به تفاوت بین شکل موج AC و DC برای اعمال این تست نیز باید روش های متفاوتی برای دونوع ولتاژ AC و DC بکاربرد.

در حالت کلی اصول انجام تست برای هر دو ولتاژ یکی است اما برای ولتاژ AC باید اپراتور بتواند رابطه شکل موج DC و معادل آن یعنی AC را محاسبه کند.

هریک از روش های بالا معایب و مزایایی دارند که به صورت خلاصه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 تست ولتاژ DC: باید توجه داشت این تست با یک سطح جریان کوچک انجام می گیرد و در نتیجه توان کمتری را مصرف می کند و خطر کمتری برای اپراتور دارد و برای تست برخی از مدارها که شامل دیود و خازن و … می باشند فقط از این روش استفاده می کنند.

تست ولتاژ AC: با توجه به اینکه پلاریته شکل موج اعمالی دائما تغییر می کند نیازی به افزایش آهسته ولتاژ نیست. هم چنین پس از اتمام تست نیازی نیست برای تجهیز تحت تست تخلیه الکتریکی انجام شود.

برخی تستر ها که با نام مولتی تستر ها وجود دارند شامل تست hipot، تست عایق-میگر و تست نشتی جریان هستند.

در این تست، ولتاژ بالایی بین دو هادی اعمال می شود. جریان بین دو هادی هدایت می شود و اگر این جریان میزان قابل توجهی داشته باشد نقاط به خوبی جداسازی نشده اند و تست با شکست مواجه می شود.

دستگاه تست HIGH POT

we know how

شرکت مهرفام سپاهان

(سهامی خاص)

مدیر عامل: مهندس مهرداد مسیح پور

شرکت مهرفام سپاهان در سال ۱۳۷۶ با هدف کار و خدمت به صنعت کشور تأسیس  گردید و پس از مدت کوتاهی با بستن  قراردادهای کوچک با شرکتهای خصوصی جهت معرفی خود به صنایع گام برداشت…

آشنایی بیشتر

تماس با شرکت

ممکن است بپسندید...

پست های محبوب

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمام حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به شرکت مهرفام سپاهان می باشد.